Վայր՝  Վայոց Ձորի մարզ՝ Արատեսի դպրական կենտրոն
Մեկնում՝ հունիսի 8, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի, 09։00
Վերադարձ՝ հունիսի 10, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցիմինչ 19:00

Մասնակիցներ՝ Արևելյան դպրոցի 3.4 դասարանի սովորողներ, ծնողական համայնք

Ճամփորդության պատասխանատու՝ Արմինե Մովսիսյան
Օգնականներ՝ լրացվող  

Երթուղու նկարագրություն՝
Մեկնում
Երևան – Արտաշատ – Երասխ — Սևակավան – Զանգակատուն – Գետափ — Եղեգիսի կիրճ – Շատին – Եղեգիս – Հերմոն — Արատես երթուղով  (կանգառներով՝ 3 ժամ)
Վերադարձը
Արատես- Հերմոն-Եղեգիս-Շատին-Վարդենյաց լեռնանցք- Մադինա- Մարտունի- Հայրավանք- Երևան (կանգառներով՝ 3 ժամ)

ԵՌՕՐՅԱ ՃԱՄԲԱՐԻ ՆԿԱՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ

  • Գիշերակացը հետևյալ տներում
    Տատիկի տանը, Գեղարվեստում , անհրաժեշտության դեպքում՝ Սիրո տնակում
  • քայլք Եղեգիսի Զորաց եկեղեցի
  • քայլք դեպի Արատեսի հյուսիս՝ բացահայտումների արահետով
  • հաշվետու համերգ («Ելք» ստուգատես )
  • առավոտյան ժամերգություն Արատեսի վանքում
  • Արատեսյան միջավայրի բարելավման, մաքրման աշխատանքների իրականացում
  • Ծննդյան ծես, հյուրասիրություն
  • մարզական թիմային խաղեր
  • բակային խաղեր՝ պահմտոցի, աղջիկ փախցնոցի,ֆուտբոլ, դրոշակ փախցնոցի,  Ազգային ավանդական-բակային խաղեր
  • երեկոյան քննարկումներ, սեղանի զարգացնող խաղեր՝ հայրենագիտական աշխարհագրական լոտո, ինտելեկտուալ խաղեր
  • ծանոթացում Օրբելյանների քարվանատանը
  • կանգառ Հայրավանքում

ՆՊԱՏԱԿ

  • «Ելք» ստուգատեսի ամփոփում ուսումնական ճամփորդությամբ
  • հայրենագիտական արշավ, քայլք դեպի Եղեգիսի Զորաց եկեղեցի, Ցախաց քար
  • Գարնանային ֆոտո պլեների իրականացում
  • Հաշվետու համերգ-պարապմունք
  • մարզական վիճակի բարելավում քայլարշավների և արշավների միջոցով
  • երեք օր միասին կենցաղավարելու դժվարությունների հաղթահարում

ԽՆԴԻՐՆԵՐ

  • Գործունեության նախագծում և իրականացում
  • Գործունեության նախապատրաստում և հմտությունների զարգացում
  • Տեղեկությունների փնտրտուք-հավաքում՝ համապատասխան ուսումնասիրման ենթակա վայրերի (տես նախագծում՝ ստորև), դրանք համադրելու, հրապարակելու, գործնականում կիրառելու հմտությունների ձեռքբերում
  • Անհատական և թիմային աշխատանքի կարողությունների զարգացում
  • Շրջակա միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրում, գնահատում, խնամք։

ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԿԱՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ

Նախապատրաստական փուլ՝
Սովորողները, նախագծից երկու շաբաթ առաջ,

  • տեղեկություններ են հավաքում տվյալ տարածաշրջանի, ճանապարհի, պատմամաշակութային վայրի, շրջակա միջավայրի մասին
  • քարտեզի միջոցով կազմում են երթուղին
  • այցելվող վայրերի վերաբերյալ հավաքում են նյութեր, կատարում ուսումնասիրություն, հրապարակում անհատական բլոգներում
  • նախապատրաստվում ճամփորդությանը, ներկայացնում տեսանյութ պայուսակի հավաքման ընթացքից
  • եղանակային պայմանների դիտարկում mes.am կայքով

Աշխատանքի ընթացքը՝

  • Արատեսյան միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրություն
  • Պատմամշակութային վայրերի ճանաչում, ուսումնասիրում
  • Բնության ճանաչում, ուսումնասիրում, մաքրություն և խնամք

    Յուրաքանչյուր սովորող, համապատասխան երթուղու ընթացքում հանդիպող բնակավայրերի, գետերի, պատմամշակութային վայրերի, կատարում է նյութերի ուսումնասիրում։ Յուրաքանչյուր սովորող պատասխանատվություն է կրում լինել հայագետ-ուսուցիչ՝ երթուղու ընթացքում նախագծի մասնակիցներին ներկայացնելով տվյալ վայրի մասին տեղեկություններ։

ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՎԱՅՐԵՐ

  • Արփայի կիրճ
  • Եղեգիսի կիրճ
  • Եղեգիս
  • Եղեգիսի Զորաց եկեղեցի
  • Արատեսի դպրական կենտրոն
  • Արատեսի վանք
  • Գետեր՝ Արփա, Եղեգիս, Արատես
  • Ցախաց քար
  • Օրբելյանների քարվանատուն
  • Հայրավանք

ՃԱՄՓՈՐԴԱԿԱՆ ՈՒՂԵՑՈՒՅՑ

ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ՊԱՐԱԳԱՆԵՐ

  • Նախաճաշի համար նախատեսված միրգ-բանջարեղեն, ճաշի բրդուճներ, քաղցրավենիք (բրդուճները պատրաստել չփչացող մթերքներով)
    Ուտում ենք մինչև մեր կացարան հասնելը:
  • Ջուր 1-2լ` անհատական շշով
  • Անհատական ճամփորդական սպասք (մեկանգամյա օգտագործման էկո թղթից ափսեներ, բաժակներ)
  • Թաց և չոր անձեռոցիկներ, ախտահանիչ միջոցներ
  • Հարմար ուսապարկ՝ անհրաժեշտ իրերը մեջը դնելու համար
  • Հագուստ 3 օրվա համար (տաք հագուստ, հարմարավետ կոշիկներ, տաք բաճկոն, գիշերազգեստը՝ երկարաթև, տաք գուլպաներ, արևապաշտպան գլխարկ, տաք գլխարկ, վզակապ, անձրևապաշտպան բաճկոն և այլն )
  • Աղբի տոպրակներ, ձեռնոց
  • Լուսանկարչական սարքեր
  • Հարմար ուսապարկ՝ երկու ուսով
    Առաջին օրվա սնունդը և ջուրը, թեյը դնում ենք այս ուսապարկում:
    Փորձեք երկու ուսապարկից ավել չվերցնել
  • Քնապարկ
  • 8Հիգիենայի պարագաներ՝ ատամի խոզանակ, ատամի մածուկ, սանր, սրբիչ, օճառ,անձեռոցիկ՝ թաց և չոր, արևապաշտպան քսուկ, անհատական դեղատուփ
  • Լապտեր
  • Շախմատ, գիրք, ինտելեկտուալ խաղեր, հեռադիտակ, կողմնացույց, գնդակ և այլն

ԱՇԽԱՏԱԿԱՐԳ

Օր առաջին
Հունիսի 8

09։00- Մեկնում Սուրբ երրորդություն եկեղեցու բակից
10։30-Ընդմիջում-կանգառ Երասխում
12:00- կանգառ Արփայի հովտում
13։00- Քայլք դեպի Զորաց եկեղեցի
14:30- Մեկնում Արատես
15:00- Ժամանում Արատես
15:30- Տեղավորում
16:00- բրդուճային ընդմիջում
16:30- ծանոթացում Արատեսյան միջավայրին
18։00- Ընդմիջում, ընթրիք
19:00- Ազգային բակային խաղեր
20:00-Թեյըմպություն
21:00- Խարույկ, ընթերևցանություն, ազգային պարեր, զրույցներ
22:00-Քուն

Օր երկրորդ
Հունիսի 9

08:00- Վերկաց, Անձնական հիգիենա
08:30- Նախավարժանք
09:00- Քայլք Արատեսի վանք, ուսումնական ժամերգություն
10:00- Նախաճաշ
11:00-քայլք Արատեսի հյուսիսային կողմ՝ բացահայտումների արահետով
12:30- Վերադարձ
13:00-15:00- հանգիստ
15։00- Ճաշ
15:30-16:30- պատրաստվելով ծննդյան ծեսին
16։30- Պատրաստվում ենք համերգ-հաշվետվությանը
17։00- հաշվետու համերգ («Ելք» ստուգատես )
18:00- ծննդյան ծեսի իրականացում, հյուրասիրություն
20։00- Ընթրիք
21։00- Զրույցներ խարույկի շուրջ, տպավորությունների ամփոփում
22։00- Քուն

Օր երրորդ
Հունիսի 10
08։00- Վերկաց
08։30- Նախավարժանք
09։00- Նախաճաշ
10։00 Միջավայրի խնամք, սենյակների հարդարում
11։00 Մեկնում
11:15 կանգառ Եղեգիսում, քայլքով դեպի Զորաց եկեղեցի
13:00 Կանգառ ՝ Օրբելյանների քարավանատանը
15:00 Կանգառ ՝ կանգառ Հայրավանքում
16։00- Մեկնում Երևան
18։00-19։00- Ժամանում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակ

ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐ
Լրացվող

  1. Խաչատրյան Էդմոն
  2. ծնող՝ Քրիստինե Աթաբեկյան
  3. Գալստյան Անգելինա
  4. ծնող՝ Սոֆյա Նարինյան
  5. Ավետ Ավետյան
  6. ծնող՝ Գոհար Գևորգյան
  7. Գրիգ Աբրահամյան
  8. ծնող՝ Տաթև Գյոզալյան
  9. Միքայել Մարինո
  10. ծնող՝ Լուսինե Մինասյան
  11. Նարեկ Գառնիկյան
  12. Նարեկի հետ + 1 անձ
  13. Հենրի Բաղրամյան
  14. ծնող՝ Լաուրա Անտոնյան
  15. Արա Հարությունյան
  16. ծնող՝ Անժելա Ամիրյան
  17. Ալլեն Ասլանյան
  18. ծնող՝ Լուսինե Հովհաննիսյան
  19. Մարիա Տեր-Մարգարյան
  20. ծնող՝ Սաթենիկ Ալեքսանյան
  21. Ալյոնա Չոբանյան
  22. Նատալի Գալստյան
  23. Վանեսսա Զեյնալյան

Արդյունքը  անհատական, դասարանական բլոգներում, ենթակայքում, կայքում՝ համապատասխան փաթեթների։ Արդյունքները կներկայացվեն տեսանյութերի, ֆոտո-պատումների, ռադիո, TV թողարկումների տեսքով։