Վայրը՝ Արագածոտնի մարզ, Բյուրական գյուղ, Բյուրականի աստղադիտարան
Մեկնում՝ հոկտեմբերի 11, Մայր դպրոցի երթուղիների կանգառ, 12։00-ին
Վերադարձ՝ հոկտեմբերի 11, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի22։00-22։30

Մասնակիցներ՝
Արևելյան դպրոցի 3-1 և 3-4 դասարաններ

Երթուղու նկարագրություն՝

Երևան-Աշտարակ-Բյուրական գյուղ (34,8 կմ / 45 ր)
Վերադարձը՝ նույն երթուղով ։

Նպատակ՝

  • «Տիեզերք» ուսումնական նախագծ որոշակի մասի իրականացում
    Հռիփսիմե Առաքելյանի նախագիծը
    Արմինե Մովսիսյանի նախագիծը
  • Աշնանային քայլք դեպի Արտավազիկ եկեղեցի
    Գյուղամեջից՝ մոտ երկու կմ քայլք՝ մինչ եկեղեցի
  • «Հակաբացիլ Կոմիտաս» նախագծի իրականացում եկեղեցու բակում
  • Աշնանային ֆոտո պլեների իրականացում
  • Գյուղատնտեսական որևէ աշխատանքի իրականացում (բերքահավաք, արիշտայի պատրաստում)
    Ձեռք ենք բերել պայմանավորվածություն Բյուրական գյուղում գտնվող գործող արտադրամասի աշխատակիցների հետ, որտեղ կից կա արտադրական ջերմոց։ Նախատեսում ենք իրականացնել շրջայց և գյուղատնտեսական որևէ աշխատանք՝ կախված եղանակային պայմաններից։

Խնդիրներ՝

  • Գործունեության նախագծում և իրականացում
  • Գործունեության նախապատրաստում և հմտությունների զարգացում
  • Տեղեկությունների փնտրտուք-հավաքում՝ համապատասխան ուսումնասիրման ենթակա վայրերի (տես նախագծում՝ ստորև), դրանք համադրելու, հրապարակելու, գործնականում կիրառելու հմտությունների ձեռքբերում
  • Անհատական և թիմային աշխատանքի կարողությունների զարգացում
  • Շրջակա միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրում, գնահատում, խնամք։

Գործողությունների նկարագրություն՝

Նախապատրաստական փուլ՝
Սովորողները, նախագծից երկու շաբաթ առաջ,

  • տեղեկություններ են հավաքում տվյալ տարածաշրջանի, ճանապարհի, պատմամաշակութային վայրի, շրջակա միջավայրի մասին
  • մշակվում են ընդհանուր կանոններ և գործողությունների պլան

Աշխատանքի ընթացքը՝

  • Տիեզերքի դիտարկում, ուսումնասիրություն
  • Գյուղական միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրություն
  • Գյուղական կենցաղի դիտարկում, գյուղական խոհանոցի բերք ու բարիքի համտես
  • Պատմամշակութային վայրի ճանաչում, ուսումնասիրում
  • Բնության ճանաչում, ուսումնասիրում, մաքրություն և խնամք

    Յուրաքանչյուր սովորող, համապատասխան երթուղու ընթացքում հանդիպող բնակավայրերի, գետերի, պատմամշակութային վայրերի, կատարում է նյութերի ուսումնասիրում։ Յուրաքանչյուր սովորող պատասխանատվություն է կրում լինել հայագետ-ուսուցիչ՝ երթուղու ընթացքում նախագծի մասնակիցներին ներկայացնելով տվյալ վայրի մասին տեղեկություններ։

Արդյունքը ՝

  • անհատական, դասարանական բլոգներում, ենթակայքում, կայքում՝ համապատասխան փաթեթների։ Արդյունքները կներկայացվեն տեսանյութերի, ֆոտո-պատումների, ռադիո, TV թողարկումների տեսքով։

Ուսումնասիրման ենթակա վայրեր՝

Ճամփորդական ուղեցույց 

Երաժշտական կատարումներ 
«Հակաբացիլ Կոմիտաս» նախագիծ
Հացի երգեր

Անհրաժեշտ պարագաներ՝

  • Նախաճաշի համար նախատեսված միրգ-բանջարեղեն, ճաշի բրդուճներ, քաղցրավենիք (բրդուճները պատրաստել չփչացող մթերքներով)
  • Ջուր 1-2լ` անհատական շշով
  • Անհատական ճամփորդական սպասք՝ համապատասխան բերվող սննդ
  • Տաք հագուստ, հարմարավետ կոշիկներ (տաք գլխարկ, բլուզ, տաք ձեռնոցներ, շարֆ)
  • Թաց և չոր անձեռոցիկներ, ախտահանիչ միջոցներ
  • Հարմար ուսապարկ՝ անհրաժեշտ իրերը մեջը դնելու համար
  • Աղբի տոպրակներ, ձեռնոց
  • Անձրևապաշտպան բաճկոն
  • Լուսանկարչական սարքեր
  • Բարձր տրամադրություն ))

Երթուղի / վարորդ / մեքենա
3․1 դաս.
Աֆո Սադաղյան
(Ford Transit O428UX)
077 73 57 43

3․4 դաս
Թաթուլ Մհերյան
(15 DO 100)
Honda մակնիշի ավտոբուս
094 124229

Ճամփորդության պատասխանատուներ՝ Արմինե Մովսիսյան, Հռիփսիմե Առաքելյան
Օգնականներ՝ Գայանե Փարվանյան, ծնողներ։

Մասնակիցների ցանկ
3-1 դասարան

  1. Սարգսյան Անրի
  2. Բաղդասարյան Յաննա
  3. Գևորգյան Սամվել
  4. Մատոյան Դանիել
  5. Գաբրիելյան Էմիլի
  6. Գալստյան Արամ
  7. Զարգարյան Արարատ
  8. Թադևոսյան Լիլի
  9. Խաչատրյան Աննա
  10. Իսրայելյան Մայա
  11. Մարի Ղազարյան
  12. Ալեքսանդր Խանամիրյան
  13. Իննա Արզումանյան
  14. Լիլիթ Սարգսյան
  15. Թինա Թագվորյան
  16. Ղավալյան Եվա
  17. Հոխիկյան Դավիթ
  18. Առնո Գյուլումյան
  19. Ալեքսանդրա Պետրոսյան
  20. Ալեքսանդր Բաբայան

3-4 դասարան

  1. Աբրահամյան Գրիգ
  2. Ալեքսանյան Լիլի
  3. Ավետյան Ավետ
  4. Արմինա Էմինա
  5. Բաղրամյան Հենրի
  6. Բեգլարյան Էրիկ
  7. Գալստյան Անգելինա
  8. Գալստյան Նատալի
  9. Գառնիկյան Նարեկ
  10. Գրիգորյան Գրիգոր
  11. Զեյնալյան Վանեսա
  12. Թանաշյան Միքայել
  13. Խաչատրյան Էդմոն
  14. Կարապետյան Լյուսինա
  15. Հակոբյան Լիկա
  16. Հարությունյան Արա
  17. Հարությունյան Արման
  18. Հարությունյան Էդվին
  19. Հովսեփյան Վիկտորյա
  20. Միքայել Անտոնիո Մարինո
  21. Մնացականյան Միքայել
  22. Յուզբաշյան Վահե
  23. Չոբանյան Ալյոնա
  24. Պետրոսյան Լաուրա
  25. Վարդանյան Մուշեղ
  26. Տեր-Մարգարյան Մարիա
  27. Սաթենիկ Տեր-Մարգարյան (ծնող)
  28. Սոֆյա Յուզբաշյան (ծնող)
  29. Քրիստինե Աթաբեկյան (ծնող)
  30. Սյուզաննա Սայադյան (ծնող)
  31. Լուսինե Մինասյան (ծնող)

Ամփոփում