Դեպի Թեժառույք (բարձունքի հաղթահարում)

Մեկնում՝ սեպտեմբերի 29-ին, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակից
Ժամը՝ 09:00-ին
Վերադարձ՝ սեպտեմբերի 29-ին, Սուրբ Երրորդության բակ
Ժամը՝ 17:00-17:30

Երթուղու նկարագրություն՝

Երևան-Աբովյան-Հրազդան-Մեղրաձոր։
Վերադարձը՝ նույն երթուղով ։

Նախագիծ՝

  • Բարձունքի հաղթահարում՝ Թեժառույք
  • Հայրենաճանաչողություն ուսումնական ճամփորդության միջոցով
  • Սովորողների ուսման կազմակերպում ճամփորդության միջոցով։

Խնդիրները՝

  • Գործունեության նախագծում և իրականացում
  • Գործունեության նախապատրաստվելու հմտությունների զարգացում
  • Տեղեկությունների փնտրտուք-հավաքում
  • Տեղեկությունները համադրելու, հրապարակելու, գործնականում կիրառելու հմտությունների ձեռքբերում
  • Անհատական և թիմային աշխատանքի կարողությունների ձեռքբերում
  • Ընտանիք-դպրոց համագործակցության ամրապնդում
  • Սովորողների ֆիզիկական և մտավոր զարգացում
  • Շրջակա միջավայրի ճանաչում, ուսումնասիրում, գնահատում, պահպանություն։

Գործողությունների նկարագրություն՝

Սովորողները՝

  • Տեղեկություններ են հավաքում տվյալ բարձունքի, ճանապարհի, պատմամաշակութային վայրի, շրջակա միջավայրի  մասին, հրապարակում բլոգներում
  • Կատարվում է աշխատանքի բաժանում
  • Մշակվում են ընդհանուր կանոններ և գործողությունների պլան
  • Ներկայացնում են ընթերցանության ծրագիր, որը կկատարվի երկու փուլով՝ Մարմարիկ գետի ափին և Թեժառույք վանական համալիրը շրջապատող անտառային հատվածներից մեկում ։

Աշխատանքի ընթացքը՝

  • Դասարանը բաժանվում է խմբերի։ Յուրաքանչյուր խմբի անդամ, համապատասխան երթուղու ընթացքում հանդիպող բնակավայրերի, գետերի, պատմամշակութային վայրերի, սկսկում է նյութերի հավաքագրում և հրապարակում բլոգներում։ Յուրաքանչյուր սովորող պատասխանատվություն է կրում լինել հայագետ-ուսուցիչ՝ երթուղու ընթացքում նախագծի մասնակիցներին ներկայացնելով տվյալ վայրի մասին տեղեկություններ։
  • Յուրաքանչյուր խումբ ունենալու է գործողությունների իր ծրագիրը։ Համապատասխան խմբերը՝ բնագիտական, մաթեմատիկայի, սանիտարական, խոհարարական և այլն, նախապես մշակված պլանով կունենան գործողությունների փաթեթ և պարտականություններ։

Համպատասխան խմբերը՝ ըստ սովորողների․
Մաթեմատիկական՝

  • Գասպարյան Ալեքս
  • Դուզդաբանյան Եվա
  • Աբրահամյան Սուրեն
  • Աբրահամյան Արսեն
  • Մարտիրոսյան Արամ

Սանիտարական

  • Աղասարյան Լեո
  • Հարությունյան Նատալի
  • Գևորգյան Լուիզա
  • Ուլիխանյան Հարություն
  • Մնացականյան Մհեր

Խոհարարական

  • Ամիրյան Րաֆֆի
  • Դանղյան Ալինա
  • Հինյան Քրիստ
  • Հովհաննիսյան Ալեքս
  • Հայրիյան Մարինա
  • Ոսկանյան Աննա

Հայրենագիտական

  • Խաչատրյան Միլա
  • Սարգսյան Մարիա
  • Ղազարյան Վահե
  • Թանաշյան Գաբրիելա

Բնապահպանական

  • Գրիգորյան Արսեն
  • Ներսիսյան Մարիամ
  • Բաբայան Ալեքս
  • Օհանջանյան Մանե

Ուսումնասիրման ենթակա վայրեր՝

Անհրաժեշտ պարագաներ՝

  • Նախաճաշի-ճաշի բրդուճներ, միրգ, քաղցրավենիք (բրդուճները պատրաստել չփչացող մթերքներով)
  • Ջուր 1-2լ` անհատական շշով
  • Անհատական ճամփորդական սպասք՝ համապատասխան բերվող սննդի (ափսե, խորը ափսե, բաժակ, գդալ, պատառաքաղ՝ բոլորը ամուր պլաստիկից)
  • Փիրուզագույն շապիկները՝ հագած
  • Տաք հագուստ, հարմարավետ կոշիկներ (տաք գլխարկ, բլուզ)
  • Հարմար ուսապարկ՝ երկու ուսով՝ քայլարշավի ժամանակ անհրաժեշտ իրերը մեջը դնելու համար
  • Տեսանկարահանող, ձայնագրող համակարգեր (հեռախոս, ֆոտոխցիկ, ձայնագրիչ և այլն)
  • Աղբի տոպրակներ` 3-5 հատ, ձեռնոց
  • Ճամփորդական փայտ
  • Անձրևապաշտպան բաճկոն
  • Արևապաշտպան գլխարկ, ակնոց, արևապաշտպան քսուք` պարտադիր, մոծակների խայթոցի դեմ դեղ-քսուք
  • Բարձր տրամադրություն ))

Ակնկալվող արդյունքները՝

  • Բարձունքի անվտանգ հաղթահարում
  • Պատմամշակութային վայրի ճանաչում, ուսումնասիրում
  • Բնության ճանաչում, ուսումնասիրում, մաքրություն և խնամք
  • ՏՀՏ հմտությունների ձեռքբերում՝ տեսա/ձայնա/ֆոտո-նկարահանում, նյութերի պատրաստում և հրապարակում բլոգներում։

Անհրաժեշտ գումար՝
1500դրամ
Երթուղի՝
Վարորդ՝ Րաֆֆիկ Պետրոսյան (հեռ.091 703419)
Մեքենա՝ ՊԱԶ (672)

Մասնակիցներ՝
Արևելյան դպրոց-պարտեզի 3-3 դասարանի սովորողներ՝

1․ Աբրահամյան Արսեն
2․ Աբրահամյան Սուրեն
3․ Ամիրյան Րաֆֆի
4․ Բաբայան Ալեքս
5․ Գասպարյան Ալեքս
6․ Գևորգյան Լուիզա
7․ Գրիգորյան Արսեն
8․ Դանղյան Ալինա
9․ Դուզդաբանյան Եվա
10․ Թանաշյան Գաբրիելա
11․ Խաչատրյան Միլա
12․Հայրիյան Մարինա
13․ Հարությունյան Նատալի
14․ Հինյան Քրիստ
15․Հովհաննիսյան Ալեքս
16․ Ղազարյան Վահե
17․ Մարտիրոսյան Արամ
18․ Մնացականյան Մհեր
19․ Ներսիսյան Մարիամ
20․ Ոսկանյան Աննա
21․ Ուլիխանյան Հարություն
22․ Սարգսյան Մարիա
23․Օհանջանյան Մանե
24․ Արմինե Մովսիսյան՝ դասվար
25․ Նունե Խաչիկօղլյան՝ երկարացված օրվա կազմակերպիչ (Արևելյան դպրոց)
26․ Արմինե Մանուկյան՝ երկարացված օրվա կազմակերպիչ (Արևելյան դպրոց)
27․ Սոնա Փափազյան՝ հայրենագետ, կազմակերպիչ(Արևմտյան դպրոց)

3 comments

Թողնել պատասխան

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Փոխել )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Փոխել )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Փոխել )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Փոխել )

Connecting to %s